Pomiń intro
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

W tym roku obchodzimy stulecie praw wyborczych kobiet w Polsce. Podczas polsko-nordyckiego seminarium przyjrzeliśmy się osiągnięciom i wyzwaniom na drodze do równości. - Ambasada Finlandii, Warszawa : Aktualności

AMBASADA FINLANDII, Warszawa

Ul. Fr. Chopina 4/8, 00-559 Warszawa, Poland
Tel: +48 22 598 9500
Faks +48 22 621 3442
E-mail: sanomat.var@formin.fi
Polski | Suomi | Svenska | English |  | 
Normalna czcionkaWiększa czcionka
 
Wiadomości, 2018-03-13

W tym roku obchodzimy stulecie praw wyborczych kobiet w Polsce. Podczas polsko-nordyckiego seminarium przyjrzeliśmy się osiągnięciom i wyzwaniom na drodze do równości.

W tym roku mija 100 lat, od kiedy kobiety uzyskały prawa wyborcze w Polsce. Rok 1918 to także rok, w którym Polska odzyskała niepodległość. Aby uczcić ten ważny moment, 6 marca 2018 roku Ambasada Finlandii wraz z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), Parlamentarną Grupą Kobiet oraz Polsko-Fińską Grupą Parlamentarną zorganizowała w Warszawie seminarium zatytułowane „100 LAT PRAW WYBORCZYCH KOBIET W POLSCE – Doświadczenia i osiągnięcia Polski oraz krajów nordyckich”. Seminarium zostało zorganizowane przy współpracy z ambasadami Danii, Norwegii oraz Szwecji. W wydarzeniu wzięło udział około 80 osób.

Konferencję otworzyły Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska, Przewodnicząca Polsko-Fińskiej Grupy Parlamentarnej Zofia Czernow, Ambasador Finlandii Hanna Lehtinen oraz Kierownik Działu ds. demokratycznych rządów i równości płci w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Tiina Kukkamaa-Bah.

Konferencja składała się z dwóch paneli dyskusyjnych. Do pierwszego panelu zaprosiliśmy przedstawicieli polskiego parlamentu reprezentujących różne partie polityczne. W panelu wzięły udział profesor Grażyna Szelągowska oraz posłanki Barbara Bartuś (PiS), Monika Wielichowska (PO), Barbara Chrobak (Kukiz'15), Monika Rosa (N) oraz Genowefa Tokarska (PSL-UED). Moderatorem dyskusji był dziennikarz Michał Szułdrzyński. Podczas pierwszego panelu zatytułowanego „Udział kobiet w życiu politycznym w Polsce – historia i współczesność” dowiedzieliśmy się, że chociaż odsetek kobiet uczestniczących w procesach decyzyjnych wzrósł i sytuacja rozwija się w dobrym kierunku, to wciąż w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. Tematem dyskusji była także nowa rola kobiety w społeczeństwie pomiędzy rodziną a karierą, parytet płci oraz możliwości zwiększenia udziału kobiet w życiu politycznym. W panelu podkreślone zostało, że wzmocnienie pozycji kobiet w społeczeństwie powinno być sprawą ponad podziałami politycznymi.

Podczas drugiego panelu zatytułowanego „Dorobek i doświadczenia krajów nordyckich” wysłuchaliśmy przedstawicieli krajów nordyckich, którzy zaprezentowali swoje spostrzeżenia dotyczące sukcesów i wyzwań w ich krajach na drodze do równego społeczeństwa. Wśród fińskich panelistów znaleźli się parlamentarzysta Anders Adlercreutz (Szwedzka Partia Ludowa) oraz doktor filozofii Päivi Lipponen. Nordyccy prelegenci uznali kwestię równości za kluczowy czynnik rozwoju całego społeczeństwa. Jako ważny element dążenia do równości płci podali silne wsparcie władz publicznych w zapewnieniu kobietom równego dostępu do zatrudnienia. Podkreślili, że publiczne placówki zapewniające opiekę nad dziećmi powinny być postrzegane jako inwestycja, a nie jako wydatek. Z dużym zainteresowaniem publiczności spotkała się także przedstawiona przez Päivi Lipponen historia fińskiego prawa wyborczego z 1906 roku.

Pohjoismainen keskustelupaneeli
Panel nordycki; w tle powstaje artystyczne podsumowanie konferencji

Chociaż kraje nordyckie znajdują się w światowej czołówce, jeśli chodzi o kwestie równości, podczas panelu dało się zauważyć, że także i w tych krajach droga do osiągnięcia pełnej równości w społeczeństwie nie dobiegła jeszcze końca. Wielu panelistów podkreślało, że błędem byłoby postrzeganie równości w krajach nordyckich, jako sprawy zupełnie rozstrzygniętej. Kolejnym poruszanym tematem był parytet płci i jego rola w równości w środowiskach biznesowych. Prelegenci podzielili się także doświadczeniami krajów nordyckich w kwestii zwiększenia obecności kobiet w świecie polityki. Ponadto poruszono kwestie globalne, w tym budzącą ciekawość szwedzką feministyczną politykę zagraniczną.

W rozmowach pojawiały się fińskie innowacje społeczne, takie jak bezpłatne i zróżnicowane posiłki w szkołach, możliwość uzyskania świadczeń opiekuńczych, czy pudełko dla noworodka. Jako kolejny ważny czynnik w dążeniu do równości zawodowej wymieniono znaczenie urlopu ojcowskiego. Doświadczenia parlamentarzysty Andersa Adlercreutza jako wiceprzewodniczącego feministycznej grupy parlamentarnej również wzbudziły zaciekawienie.

PL100Women poster
Artystyczne podsumowanie konferencji przygotowane przez Panią Agatę Jakuszko

Po konferencji goście udali się do rezydencji Ambasador Finlandii, gdzie odbyło się przyjęcie zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Podczas przyjęcia goście mieli okazję zapoznać się z różnymi materiałami dotyczącymi równości w krajach nordyckich. Szczególną uwagę przykuło fińskie pudełko dla noworodka.

äityspakkauksen esittely
Ambasador Hanna Lehtinen prezentuje fińskie pudełko Przewodniczącej Polsko-Fińskiej Grupy Parlamentarnej Zofii Czernow oraz Przewodniczącej Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Barbarze Bartuś

Podczas przyjęcia wyświetliliśmy film przygotowany przez Panią Karolinę Żebrowską zatytułowany "100 Years of Beauty – Poland", który pokazuje zmieniającą się na przestrzeni lat polską modę, na którą szczególny wpływ miał kontekst historyczny. Film, który pokazywaliśmy za uprzejmą zgodą autorki jest dostępny na jej kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=xrEPujmWufU

Drukuj tą stronę

Aktualizacja 2018-03-13


© Ambasada Finlandii, Warszawa | Mapa serwisu | Kontakt