Pomiń intro
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dla podróżnych - Ambasada Finlandii, Warszawa : O Finlandii : Dla podróżnych

AMBASADA FINLANDII, Warszawa

Ul. Fr. Chopina 4/8, 00-559 Warszawa, Poland
Tel: +48 22 598 9500
Faks +48 22 621 3442
E-mail: sanomat.var@formin.fi
Polski | Suomi | Svenska | English |  | 
Normalna czcionkaWiększa czcionka
 

Dla podróżnych

Finlandia znosi okresy przejściowe

Finlandia rezygnuje z okresów przejściowych w stosunku do obywateli nowych państw członkowskich UE. Zniesione zostały ograniczenia dotyczące podjęcia pracy przez obywateli Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Węgier, Polski, Słowenii i Słowacji. Obywaeli Cypru oraz Malty okresy przejściowe nie dotyczą. Finlandia nie zamierza wprowadzić okresów przejsciowych dla obywateli Bułgarii i Rumunii, kiedy te zostaną przyjęte do UE. Więcej informacji: Ministerstwo Pracy, tel.+358 10 60 48020.

Informacje dla kierowców

 • Przy krótkich, turystycznych pobytach w Finlandii międzynarodowe prawo jazdy NIE jest wymagane.
 • Należy mieć ze sobą wszytskie dokumenty wozu, przede wszystkim ważne ubezpieczenie.
 • od 1.12 do 1.03 kierowcy mają obowiązek jazdy na oponach zimowych.
 • Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązuje przez cały rok.
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków i alkoholu. Dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila.
 • Serwisy samochodowe czynne są zazwyczaj w godzinach 7.00-21.00. W całym kraju stacje benzynowe w większości otwarte są całą dobę.
 • Duże zagrożenie stanowią żyjące w fińskich lasach łosie a na północy także renifery. Przy drogach rozmieszczone są znaki informujące o tym zagrożeniu.
 • Wszelkie wykroczenia w Finlandii karane są bardzo surowo. Mandaty naliczane są w zależnosci do zarobków karanego, w stosunku do cudzoziemców stosowane są oddzielne przepisy w tej kwestii.
 • Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy.

Instytucje pomocy społecznej w Finlandii

Więcej informacji:

Jak docechać?

Jedynym bezpośrednim połączeniem między Polską a Finlandią jest połączenie lotnicze. Trasa Warszawa-Helsinki obsługiwana jest przez trzech przewoźników: LOT, FINNAIR i Blue1. Samoloty LOTu i Finnairu kursują z Warszawy do Finlandii codziennie. Podróż trwa ok. dwóch godzin. Blue1 kursuje z Warszawy do Helsinek od poniedzialku do piatku, latem rzadziej.

FINNAIR leci 4 razy w tygodniu trase Gdańsk-Helskinki. Trase Kraków-Helsinki FINNAIR leci od kwietniu do konca wrzesnia 4 razy w tygodniu. Z Poznania, Szczecina i Wrocławia leci się z przesiadką w Warszawie. Do Finlandii latają również samoloty innych lini lotniczych (np. SAS) jednak są to loty z przesiadkami w Sztokholmie lub Kopenhadze.

Warto skontaktowac sie z biurami Campus lub Almatur, które wyszukują najtańsze oferty a dla posiadaczy kart ISEC i EURO26 oferują zniżki.

Często wybieranym środkiem transportu jest autobus kursujacy z Warszawy do Tallina, skąd łatwo już dostac się do Helsinek promem. Taka podróż, choć czasochłonna umożliwa dostanie się na Półwysep Skandynawski za przystępna cenę. Trasę Warszawa-Tallin obsługuje biuro podróży WIKEL (autokary:Eurolines). Autobusy kursują raz w dzien natomiast połączeń promowych jest od kilku do kilkunastu dziennie. Bilet na prom najlepiej zarezerwowac wcześniej na stronie internetowej któregoś w przewoźnikow np. SeaWind Line, Silja Line, Superfast Ferries, Eckeröline czy Tallink.

Między Polską a Finlandią nie ma obecnie bezpośredniego połączenia promowego. Promy Polskiej Żeglugi Bałtyckiej kursują z Gdańska do Nynäshamn (Szwecja). Drogą morską można się dostać do Finlandii również z Niemiec.

Polscy turyści chętnie korzystają z opcji podróży do Finlandii własnym samochodem. Najdogodniejsza jest trasa Via Baltica przez Litwę, Łotwę i Estonię. Z Tallina podróż kontynuuje się promem. Na stronie www.viabaltica.net podane są informacje na temat lokalizacji hoteli i stacji benzynowych. Zamieszczono też dokladny opis trasy.

Warto zatankowac zarówno gaz jak i beznynę tuż przed wyjazdem z Estonii ze względu na znaczne różnice w cenach paliwa. Samochody z instalacją gazową mogą wjechać na teren Finlandii, aczkolwiek nie ma tam możliwości zatankowania gazu.

Życzymy szczęśliwej podróży!

Pomoc w Finlandii

112 to numer fińskiego telefonu alarmowego. Należy go wybrać w razie pilnej potrzeby skontaktowania sie z policją, pogotowiem ratunkowym czy strażą pożarną.

Obywatele polscy mogą złlaszać się po pomoc do Ambasady Polski w Helsinkach

Adres:

Armas Lingrenintie 21
00570 Helsinki
Tel +358 9 618280Fax +358 9 6847 477
Tel sekretariat +358 9 61828120
e-mail: amb.poland@helsinki.inet.fi

Dojazd:

Autobus nr 16
Metro do stacji Kuulosaari

Praca w Finlandii

Przepisy dotyczące świadczenia pracy na terenie Finlandii można znaleźć w języku angielskim, szwedzkim i fińskim w zakładce Praca w Finlandii dla obcokrajowców.

Informacje dotyczące przepisów związanych ze świadczeniem pracy na terenie Finlandii znajdują się na stronie Ministerstwa Pracy Republiki Finlandii w języku fińskim, szwedzkim i angielskim Foreigners working in Finland.


Prawo jazdy

Na obszarze Unii Europejskiej dokument prawa jazdy uzyskać można w kraju zamieszkania.

Osoba obywatelstwa fińskiego zamieszkująca na terenie Polski, w przypadku zaginięcia bądź kradzieży prawa jazdy, może odebrać nowe w Urzędzie Miejskim w
gminie zamieszkania. W celu otrzymania nowego prawa jazdy należy przedstawić dokument aktualny bądź jego odpis, który uzyskać można w krajowym rejestrze drogowym w Finlandii. Urząd Administracji Drogowej (Ajoneuvohallintokeskus - AKE), tel. +358-(0)100 78 00.
Przy odbiorze odpisu należy uiścić opłatę w wysokości
30 €.
Dokumentem zastępującym zaginione prawo jazdy jest wyciąg z prawa jazdy, który można otrzymać z fińskiego rejestru prawa jazdy tel.+358 (0) 100 78 00. Opłata za wyciąg wynosi ok.25 EUR.

Przewóz zwierząt domowych do Finlandii

Regulacje prawne przewozu zwierząt do Finlandii

 • 3.7.2004 weszło w życie prawo regulujące przewóz psów, kotów oraz fretek pomiędzy krajami Unii Europejskiej.
 • Niezbędne dokumenty: ważny paszport zwierzęcia w zaktualizowanej wesji lub świadectwo weterynaryjne (formulaz w wersji fińskiej i angielskiej) z wpisem o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie łącznie z nazwą szczepionki. Szczepionka nie może być starsza niż rok. Karta szczepień w starej wersji zachowuje ważność w Finlandii tak dlugo, jak ważne jest zaznaczone na niej szczepienie przeciw wściekliźnie.
 • Ważna kuracja przeciwko tasiemcowi wymagana przez władze fińskie bądź wpis o takim leczeniu w paszporcie zwierzęcia.
 • Zwierzę powinno być oznakowane za pomocą mikroczipa lub tatuażu. Znakowanie tatuażem akceptowane jest do 2007r.
 •  Jeśli zwierzę wjeżdża do kraju bez opiekuna, przewóz odbywa się zgodnie z warunkami przewozu handlowego.

Dodatkowe informacje na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Leśnej (strona w języku fińskim, szwedzkim, angielskim) Maa- ja metsätalousministeriö.
statystyk w Finlandii

Studia w Finlandii

Informacja o studiach w Finlandii:

System podatkowy w Finlandii

Więcej informacji:

Towarzystwo Polska-Finlandia


Udzielenie ślubu

Informacje dotyczące zawarcia małżeństwa poza granicami Finlandii można znaleźć na stronie
Działu Zagranicznego Kościoła (Kirkon ulkoasiainosasto) w zakładce Praca za granicą (Ulkosuomalaistyö).
Zawarcie małżeństwa na terenie Ambasady Finlandii nie jest możliwe.
Informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa za granicą należy uzyskać od instytucji udzielającej ślubu.
W celu zawarcia małżeństwa poza granicami Krajów Skandynawskich obywatel Finlandii potrzebuje zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa przed władzami innego państwa. Mieszkający w Polsce mogą otrzymać takie zaświadczenie z magistratu lub parafii właściwych dla ostatniego miejsca zameldowania w Finlandii.

Urzędy udostępniające dane osobowe i rodzinne

Uzyskiwanie danych osobowych oraz dokumentów urzędowych z Finlandii

Dane osobowe dotyczące osób zamieszkujących na terenie Finlandii można uzyskać w Urzędzie Miasta Helsinki lub w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania tej osoby, o ile jest ono znane.

Płatne linie informacyjne fińskiego Centralnego Rejestru Ludności (połączenia z Finlandii):
zaświadczenia tel. 0100 4395
dane adresowe tel. 0600 01000
dane rodzinne tel. 0108 09898

Kontakt z urzędami miejskimi:
Helsingin maistraatti
Albertinkatu 25
PL 309
00181 Helsinki
tel. +358-9-695 441

Witamy w Finlandii

Informację o Finlandii można znaleźć np. na następujących stronach internetowych:


Wymagane dokumenty podróży

Obywatele UE podróżujący do Finlandii mogą przekraczać granicę Finlandii bez wizy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego nowego typu.

Zasady pobytu i pracy na terytorium Finlandii przez obywateli UE

Pobyt obywatela UE na terytorium Finlandii nieprzekraczający 3 miesięcy nie wymaga rejestracji pobytu. Obywatel UE szukający pracy może pozostać w Finlandii, jeśli dalej szuka pracy i ma realną możliwość jej znalezienia. Jeśli obywatel RP zamierza zostać w Finlandii dłużej niż 3 miesiące musi zarejestrować swój pobyt na policji (koszt rejestracji 40 euro). Podstawą dłuższego pobytu mogą być studia, praca lub związki rodzinne.

Święta państwowe

Vappu 1.05

VappuVappu to zarówno Święto Pracy jak i powitanie wiosny-swoisty fiński Karnawał. Szczególnie hucznie świętują ten dzień uczniowie i studenci. Mieszkańcy tłumnie gromadzą się w centrum miast gdzie organizowane są festyny i koncerty. Dzieciom kupuje sie kolorowe balony, wachlarze, gwizdki i maski. Tradycyjne pierwszomajowe potrawy to slodki napoj sima i ciasto o nazwie tippaleipä.

Juhannus

JuhannusJuhannus czyli inaczej Noc Świętojańska jest bez wątpienia jednym z najważniejszych dni w roku. Swięto to wywodzi się z tradycji pogańskiej. Zyskało ogromna popularność zwłaszcza w Skandynawii, ze względu na bardzo długie i ciemne zimy i wynikający stąd kult światła. Juhannus jest ukłonem w stronę wsi i prowincji. Tego dnia miasta pustoszeją na rzecz bardzo popularnych w Finlandii domków letnich usytuowanych blisko jezior. Finowie rozpalają kilkumetrowe ogniska (kokko) , które są nieodłącznym symbolem tego święta. Poza tym elementem dekoracyjnym są gałązki brzozy – przystraja się nimi nawet autobusy i tramwaje.

 Itsenäisyyspäivä 6.12

Dzień Niepodległości jest najważniejszym fińskim świętem narodowym. Studenci organizują pochody, wystawy sklepowe dekoruje się flagami narodowymi a w każdej cukierni można kupić wypieki ozdobione biało-niebieskim lukrem. Zgodnie z tradycją w oknach wystawia się świece bądź lampki. Prezydent Finlandii wydaje oficjalne przyjęcie, na które zapraszane są osobistości ze świata polityki, kultury i sportu. Transmisja z przyjęcia gromadzi przed telewizorami miliony widzów

Joulu

JouluglögiBoże Narodzenie przypada na najzimniejszy i najciemniejszy okres w roku. Finowie spędzają ten czas w gronie rodziny chętnie przestrzegając wszystkich tradycji. Wigilijny poranek zaczyna się od wspólnego śniadania, podczas którego podawane jest riisipuro - gęsta ryżowa zupa mleczna, do której dodaje się jeden migdał mający przynieść szczęście znalazcy. W południe burmistrz pierwszej stolicy Finlandii-Turku wygłasza bożonarodzeniowe przemówienie, którego transmisja oglądana jest chętnie w całym kraju.
Na fińskim stole wigilijnym nie może zabraknąć szynki, łososia, kawioru i 4 zapiekanek:
z brukwi, marchewki, ziemniaków i wątróbek. Charakterystycznym świątecznym napojem jest glogi - grzane wino doprawione korzennymi przyprawami.
Finowie bardzo dumni są z faktu, iż to właśnie w ich kraju mieszka Joulupukki czyli Święty Mikołaj. Jego siedziba znajduje się niedaleko Rovaniemi i jest chętnie odwiedzana przez turystów.
Prezenty w Finlandii rozdawane są podobnie jak w Polsce w Wigilię.

Lista świąt

Nowy Rok  1.1
Trzech Kroli  6.1
Wielki Piątek
Wielkanoc, Poniedzialek wielkanocny

Vappu 1.05
Wniebowstąpienie
Juhannus-Noc Świętojańska
Wszystkich Świętych październik/listopad
Dzień Niepodleglości 6.12
Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

 • Róźnica czasu między Polską a Finlandiaą wynosi +1h
 • W Finlandii panuje surowy klimat. Temperatura zimą spada znacznie poniżej 0. Lato trwa od czerwca do września i towarzyszą mu tzw. "białe noce". Temperatura latem wynosi ok. 20C chociaż zdrzają się również trzydziestostopniowe upały. Poza miastem bardzo dokuczliwe są komary.
 • W Finlandii obowiązują 2 języki urzędowe: fiński i szwedzki. Na północy wystepuje poza tym jezyk saami. W urzędach, restauracjach i miejscach publicznych nie ma problemów z porozumieniem się w języku angielskim.
 • Od 2002 walutą w Finlandii jest Euro. Karty płatnicze są w powszechnym użyciu i praktycznie można nimi płacic wszędzie. Banki czynne są od 9.15 do 16.15 od poniedziałku do piątku.
 • Sklepy czynne są przeważnie od godz. 9.00 do 21.00 w dni powszednie i od 9.00 do 18.00 w soboty. W niedzielę można zrobić zakupy w mniejszych sklepach otwartych od 12.00 do 18.00 lub 21.00. Od czerwca do sierpnia sklepy są czynne także w niedzielę.

W Finlandii dużą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego, a jej obywatele oczekują pełnego respektowania tej zasady od turystów (zabieranie odpadków z miejsc biwakowania). Łowienie ryb dozwolone jest po wykupieniu pozwolenia ważnego na dane województwo - można je wykupić w fińskich kioskach z prasą i rzeczami codziennego użytku ("R-kioski") oraz na większości stacji benzynowych. Zbieranie grzybów i owoców leśnych na własny użytek nie wymaga żadnych zezwoleń. Palenie ognisk i biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami bezwzględnie wymaga zgody właściciela terenu. Należy pamiętać o zachowaniu stosownej odległości od domostw położonych w lasach i zwracać uwagę na oznaczenia dróg i terenów prywatnych: "yksityistie" lub "yksitysalue" oznacza zakaz wchodzenia i wjazdu. Wszelkie formy akwizycji i handlu obnośnego są zakazane

Witamy na polskiej stronie Przewodnika po Finlanii Online!

Niezachodzące słońce, wszechobecna lasy, tysiące jezior i bezkresna przestrzeńn, jakiej gdzie indziej w Europie nie znajdziesz.

To kraj dla wszystkich tęskniących do nieskażonej natury - od wędrowców do golfistów, od żeglarzy do grzybiarzy, od wędkarzy do rowerzystów.

Tu znajdziesz swoje wymarzone miejsca - zarówno jeżeli nade wszystko cenisz namiot i zachód słońca nad jeziorem jak i jeżeli wolisz zakończyć dzień na polu golfowym w gourmet restauracji.

Zapraszamy do niezapomnianej wakacyjnej przygody !

Tłumacze języka fińskiego

Mariola Gąsiorowska-Siudzińska, tłumacz przysięgły, tłumaczenia konsekutywne i symultaniczne
tel. kom. 0 604 49 71 07
e-mail: finsana@wp.pl
Warszawa

Barbara Dulniak, tłumacz przysięgły
tel. +22 831 92 52,
tel.kom. 0 608 588 008
Warszawa

Dominika Trzcińska, tłumacz przysięgły
tel.kom 0 606 620 556
Kalisz

Kamil Krzywicki, tłumacz konferencyjny
tel.kom. +358 415 488 110
e-mail: kamil.krzywicki@yahoo.de, kamil.krzywicki@helsinki.fi
Helsinki

Sebastian Musielak, tłumacz, tłumacz literatury
tel. +61 652 12 57
tel.kom. 0 508 518 153
e-mail: sebo@hot.pl
Poznań

Bożena Kojro, tłumacz, tłumacz literatury
tel.kom. 0 602 344 812,
e-mail:bozena.kojro@wpunkt.pl
Warszawa

Bolesław Ludwiczak
tłumacz fińskiego, specjalizacja techniczna
BLT
tel. +48 607-593-670
e-mail: blt@blt-translations.eu
www
: www.blt-translations.eu

Tapani Kärkkäinen, tłumacz przysięgły, tłumacz literatury
tel.kom. +358 40 764 56 10
e-mail: tapani.karkkainen@saunalahti.fi
Helsinki

Drukuj tą stronę

Aktualizacja 2017-07-06


© Ambasada Finlandii, Warszawa | Mapa serwisu | Kontakt